Ekonomi

Intel, lisans tartışmaları arasında Huawei’ye çip satışını sürdürüyor

Intel (NASDAQ:INTC) Corporation (NASDAQ:INTC), Trump yönetimi sırasında verilen lisansına yönelik zorluklarla karşılaşmasına rağmen Çinli bir telekom şirketi olan Huawei’ye gelişmiş merkezi işlemciler satmaya devam ediyor.

Lisans, Intel’in Huawei’ye dizüstü bilgisayarlar için çip tedarik etmesine izin verirken, rakibi Advanced Micro Devices’a (NASDAQ:AMD (NASDAQ:AMD)) bu izin verilmedi. Bu tutarsızlık, özellikle AMD’nin Huawei’ye potansiyel satışlarda yüz milyonlarca dolar kaybettiği bildirildiğinden, bir tartışma noktası olmuştur.

Bu durum, ABD’nin Çin’in sofistike teknolojiye erişimini kısıtlama çabalarının ortasında teknoloji şirketlerinin içinde bulunduğu karmaşık ortamı vurguluyor. Intel’in Huawei’ye devam eden satışları, Çinli firmanın küresel dizüstü bilgisayar pazarındaki payını korumasını ve hatta büyütmesini sağladı; şu anda Çin’de %9,7’lik bir paya sahip ve Dell’i (NYSE:DELL) geride bırakarak ülkenin en büyük üçüncü dizüstü bilgisayar üreticisi konumunda.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Biden yönetimini, ulusal güvenlik ve vergi mükelleflerinin fonlarının ağır yaptırımlara maruz kalan yabancı bir şirkete potansiyel yardım için kullanılması konusundaki endişeleri gerekçe göstererek Intel’in lisansını derhal iptal etmeye çağırdı. Intel’in ABD çip üretimini genişletmek için Ticaret Bakanlığı’ndan hibe alması bekleniyor.

Washington’daki Çin Büyükelçiliği Huawei’ye yönelik kısıtlamaları “ekonomik zorbalık” olarak eleştirdi ve ABD’nin Çinli şirketleri bastırmak için ulusal güvenliği bahane olarak kullanmayı bırakması çağrısında bulundu. Huawei, yaptırım ihlalleri iddiaları nedeniyle 2019 yılında ticaret kısıtlama listesine alınmış ve Huawei bunu reddetmişti.

Intel’in lisansı bu yılın sonunda sona erecek ve yenilenme olasılığı düşük olsa da, şirket dizüstü bilgisayarları için Intel çiplerine güvenmeye devam ediyor. Ticaret Bakanlığı geçen yıl lisansları iptal etmeyi düşünmüş ancak daha sonra planları rafa kaldırmıştı. Intel ve AMD arasındaki lisans farklılığının ve Intel’in lisansını iptal etme planlarının rafa kaldırılmasının nedenleri açıklanmadı.

Qualcomm (NASDAQ:QCOM) da aynı dönemde Huawei’ye akıllı telefonlar için çip satma lisansı almış, Mediatek’in başvurusu ise reddedilmişti. Ancak Qualcomm, Huawei’nin kendi çiplerini kullanarak yeni 5G telefonlarını piyasaya sürmesi nedeniyle Huawei’den önemli bir ürün geliri beklemiyor.

Intel, Huawei, Ticaret Bakanlığı ve Beyaz Saray konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. AMD ve Mediatek ise yorum taleplerine yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

mezitli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu