Ekonomi

B&M, iflas eden Wilko’nun 51 mağazasını satın alacak

Londra borsasında işlem gören İngiliz konut ürünleri ve tekstil perakendecisi B&M’in, yakın zamanda iflas eden Wilko’ya ait 51 mağaza satın almak için anlaştığı bildirildi.

B&M’den yapılan açıklamada şirketin, ülkenin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Wilko’dan 51 mağazayı toplam 13 milyon lira karşılığında satın almayı kabul ettiği kaydedildi.

İndirimli ev eşyaları, dokuma ve dekorasyon ürünleri satan B&M, İngiltere’deki 700 mağazasında yaklaşık 35.000 kişiye istihdam sağlıyor. Şirketin piyasa değeri 5 milyar £ civarında.

Ağustos ayında İngiltere’de 400 mağaza ve 12 bin kişiye istihdam sağlayan Wilko, finansman bulamayınca iflas ilan etti.

İngiliz hükümetinin temmuz ayında açıkladığı verilere göre ülkede bu yılın ikinci çeyreğinde iflas eden şirket sayısı 6 bin 342 ile 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Merkezi Londra’da bulunan Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi (CEBR), yılın ikinci çeyreğinde toplam 6 bin 342 şirketin iflas ettiğini anımsatarak, kuruluşun verilere dayalı modellemesine göre bu rakamın 7 olacağını hatırlattı. Ülkede 2024’ün her çeyreğinde bin şirket var. Toplamda 28 bin şirketin iflas riskiyle karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

haber-divrigi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu